Stamtræ for Anna og Marvin Holt Brunsø

rev. 24. maj 2020,  Lars
Send et E-brev til mig, hvis du har tilføjelser, rettelser eller kommentarer
							l-->	Frederik Nielsen f. 1762-5/4 1808
							l	Karen Hansdatter Koed
						l-->	Hans Frederiksen f. 1/5 1796 i Stoustrup - 19/8 1863 i Taulov
						l	Karen Jensdatter Holt f. 17/3 1811 (Børn: Frederik, Kirsten, Ingeborg, Karen, Jensine, Jens, Lauge, Rasmus 1847-1887, Ellen Marie)
						l	l						--->	Peder Jensen Thuesen
						l	l					--->	Jens Pedersen Thuesen, f. 1600-1610, d 1663
						l	l				--->	Peder Michelsen Thuesen,selvejergårdmand, f. ca 1645 i Erritsø, d. efter 1698
						l	l				l	Birgitte Jensdatter (Thuesen), f. ca 1640 Erritsø sogn, d. febr. 1698
						l	l			--->	Jens Pedersen Thuesen, ca 1670 i Erritsø, d. efter 1733
						l	l			l	Magdalene Andersdatter (Rafn), f. 1681 Velling, Smidstrup sogn, d. efter 1751 Erritsø
						l	l			l	l	Anders Nielsen, Kirkeværge og sognefoged, f. ca 1625 St Velling, Smidstrup sogn, d. febr 1696
						l	l			l	--->	Leene Jensdatter Ravn, f. 1630-1645 Skærup, d. 1722 Welling
						l	l		--->	Anders Jensen Thuesen, ca 1699 i Erritsø - 28/9 1740 i Erritsø"Kilde"
						l	l		l	Maren Olufsdatter f. 1699 i Bjert
						l	l		l	l	Oluf Thøgersen, f. ca. 1669
						l	l		l	--->	Maren Iversdatter 
						l	l		l		l	Iver Staffensen, fæster ved Koldinghus Rytterdistrikt, f. ca. 1631, d. 1685 Nr. Bjert sogn
						l	l		l		--->	Maren "Peders"
						l	l	--->	Iver Andersen Holt, 1731-5/8 1798
						l	l	l	Maren Thomasdatter 1733-27/3 1798
						l	l	l	l		--->	Hansen Pedersen Holt ejede Holtegård både i 1663 og 1695
						l	l	l	l	--->	Michel Hansen Holt død 1713 i Holtegård 
						l	l	l	l	l	Karen Thomasdatter 
						l	l	l	1	Thomas Michelsen Holt 1704 til 1750-1756 "Kilde"
						l	l	l	--->	Karen Michelsen Holt, født Hansdatter død 1734
						l	l	Jens Iversen Holt døbt 14/2 1773-20/11 1819, gårdejer i Erritsø (ved Fredericia)
						l	---->	Ingeborg
					--->	Jens Hansen Holt f. 27/8 1843 i Taulov - 1926, Gårdejer, indremissionær
					l	Bodil Christensen f. 1/5 1845 i Taulov - 30/3 1928 (Børn: Christen,Karen 18/12 1867, Hans 4/12 74, Lorentz -/3 1949, Marie 26/12 81, Johanne 1/7 85, Ingeborg 25/12 89-14/9 48)
					l	l		--->	Thomas Nielsen 1731-18/1 1811
					l	l		l	Catharina Maria Lorentzdatter
					l	l	---->	Lorentz Thomsen (Bjerregård) f. 31/8 1771-8/12 1835
					l	l	l	Karen Christensdatter f. 1785-17/5 1831
					l	l	Christen Lorentzen f. 6/10 1809-30/8 1865
					l	l--->	Kjersten Marie Hansdatter f. 12/9 1819-17/12 1903
					l		l	Hans Dam, Gårdejer, S.Vilstrup -1869
					l		---->	Bodil Madsdatter
				---->	Christen Jensen Holt f 28/3 1866 i Taulov - 9/7 1933
				l	Sophie Christine Lind (F1) f. 17/2 1867 i Sdr. Bjert - 16/10 1941(Børn: Harald, Bodil 9/11 1894-16/4 16, Axel 12/8 95-19/10 39,Jens 12/8 95-25/7 1900,Johannes 14/12 96, Gunild 14/4 99, Paul Erik 4/5 00, Inger 10/5 01, Kirsten 5/11 02, Jens 5/12 04, Rigmor 28/8 06)
				l	l				--->	Hans Olufsen, Fjelstrup  Slægten Lind 
				l	l				l	Maren Pedersdatter (gift 30/10 1714)
				l	l			--->	Oluf Hansen 1726-21/4 1777 (B2)
				l	l			l	Karen Nisdatter januar 1739-18/4 1777
				l	l			l	l	Peder Nissen
				l	l			l	--->	Maria Pedersdatter
				l	l		---->	Hans Olufsen (Lind) (C1) døbt 2/3 1760-2/11 1811, Dalby ved Kolding
				l	l		l	Helene Pedersdatter f. juli 1763-16/8 1844 (Børn: Oluf 16/8 1787, Peder 25/12 88, Nis 23/5-6/9 90, Karen 10/1 72, Elisabeth 18/5-30/10 93, Johannes, Jørgen 13/10 95, Maria 25/4 98, Nis 3/10-31/12 99, Hans 12/1 01, Nis 28/5 02, Ingeborg 26/10 03-14/10 06)
				l	l	l--->	Johannes Hansen Lind (D6) f. 29/6 1794 i Dalby - 9/5 1860
				l	l	l	Dorthea Lauridsen f. 7/1 1805 Flemløse, Fyn - 1/7 1865 (Børn: Find 27/5 1827,Hans, Laurids 8/1 32, Karen 8/2 34, Jørgen 15/4 36, Christian 28/6 38, Mette 8/9 40, Inger 20/7 43, Johannes 20/2 46, Anna 26/1 48-28/11 68
				l	l	l	l	--->	Peder Hansen
				l	l	l	l	Laurits Petersen, (i kirkebogen kaldet Lars Pedersen)Flemløse,1770 -ca 1835
				l	l	l	--->	Mette Hansdatter døbt 4. søndag i advent 1790		 *se nedenfor
				l	l	l		l	Hans Rasmussen 1743-
				l	l	l		--->	Karen Hansdatter 1741-1821
				l	l	l			l-->	Hans
				l	l	Christian Nissen Lind (E6) f. 28/6 1838 i Dalby v.Kolding - 22/2 1903
				l	---->	Mette Johanne Hugger f. 4/5 1844 i Sdr. Bjert (Børn: Sophie 17/2 1867, Anna 22/12 68, Erik 18/4 70, Johannes 26/7 71, Signe 25/10 74, Hans 18/10 78-3/1 82, Elna 19/10 84, Hans 7/1 89)
				l		l		---->	Erik Mogensen Frost 18/8 1720-26/2 1793
				l		l		l	Johanne Jepsdatter Frost, født Hugger i Toftlund sogn, 21/8 1718 - 8/7 1765
				l		l	---->	Jens Erichsen Hugger, Dalby
				l		l	l	Anna Jensdatter, Dalby
				l		l	l	l	Jens Pedersen, Dalby
				l		l	l	--->	Anna Maria Pedersen
				l		l	Erich Mogensen Hugger f. 4/4 1795 i Dalby - 5/1 1869
				l		l--->	Sophie Lauritzdatter f. 21/1 1812 S. Bjert - 17/7 1869 (Børn: Laurits, Jens, Mette)
				l			l	Laurits Petersen - ca 1835
				l			---->	Mette Hansdatter		*se ovenfor
			---->	Harald Christian Holt f. 20/4 1893 i København - 12/7 1948, Præst, journalist, korpssekretær
			l	Eli Johanne Kathrine Olesen f. 2/10 1894 i København -   /  1990 (Børn: Jørgen, Svend 18/7 1923-(Erik 25/7 1951,Henning 3/2 1953) , Birte 6/9 1925, Kirsten 16/7 1927 (Henrik 27/8 57, Torben 11/5 60, Bente /12 64, Asger 19/9 72)
			l	l				--->	Hans Sørensen udlægges som fader
			l	l				l	Birgitta Sørensdatter, uægte barn
			l	l			---->	Søren Olesen, 1776
			l	l			l	Maren Sørensdatter, 20/7 1782
			l	l			l	1	Søren Jepsen i Løbsgaard
			l	l			l	--->	Karen Rasmusdatter
			l	l		l--->	Ole Sørensen f. 26/2 1796 i Glud, Hjuler og landmand
			l	l		l	Karen Rasmusdatter f. 1807, trolovede 20/8 1826 (Børn: Søren 31/12 1826, Anne 13/11 29, Maren 28/3 33, en dødfødt datter, Rasmus 3/2 40)
			l	l		l	--->	Søren Borre (plejedatter)
			l	l	---->	Søren Olesen f. 31/12 1826 i Glud - 24/12 1912, Hjul- og karetmager
			l	l	l	Catharine Marie Petersen f. 1829 Surlykke, Sundeved (Børn: Anna, Maria, Hans Jørgen, Peder 6/8 1855)
			l	l	l	l	Peter Petersen f. senest 1797, brændevinsbrænder, Dybbøl sogn.
			l	l	l	l--->	Marie Cathrine, Sundeved
			l	l	Hans Jørgen Olesen f. 9/8 1861 i Tamdrup (Børn: Eli, Anna 24/9 1896, Einar 30/5 1900)
			l	---->	Elisabeth Vilhelmine Antonette Hansen f 10/5 1861 i Silkeborg - 7/7 1948 (Børn: Eli, Anna 24/9 1896-, Ejnar 30/5 1900)
			l		l	l--->	Tjostel Hansen, Overførster (garversvend)i Sverige (eller Norge)
			l		l	l	Ane Elisabeth Close
			l		l	l	l	Johan Christian Klose 1763
			l		l	l	l--->	Magdalene Gudrun Krøl, 1765
			l		l	Hans Hendrik Hansen f. 8/2 1822 - 21/4 1899, papirarbejder, Silkeborg Papirfabrik
			l		---->	Johanne Cathrine Hemmingsen f. 5/5 1823 i København, konfirmeret 8/10 1837 i Vor Frue Kirke, - 18/11 1896 (Børn: Christiane, Peter 16/3 1845, Vilhelm, Clerirtine 5/3 49, Elisabeth, Frederik 9/7 56, Antoinette 10/5 61)
			l			l	Skomager Jørgen Christian Hemmingsen
			l			l--->	Anne Birgitte Bøhm, født ca. 1789
			l					l	Bertil Bøhm, født 1763
			l					l--->	Marthe Marie gift Bøhm, født 1759
		---->	Jørgen Holt f. 23/11 1920 i Horsens - 13/4 1987 i Næstved, Ingeniør, Direktør for Novenco, Korpssekretær for KFUM-Spejderne
		l	Inge Carstens f. 4/4 1923 i København, d 24/4 2013 i Næstved Fysioterapeut (Børn: Niels 11/5 1947, Lars, Hans 20/2 1951, Christian 16/1 1955, Jens 24/12 1956, Søren 3/3 1961, Peter 3/8 1963)
		l	l							---->	Pay Hansen, gårdejer i Borsbøl i Breklum sogn, født (1610), død i Borsbøl (mellem 1672-78)
		l	l						---->	Hans Paysen,gårdejer i Borsbøl, født i Borsbøl 1643, begr. i Brekkende 11.04.1706
		l	l						l	Jensine Madsdatter, død 1725
		l	l					---->	Carsten Hansen, gårdejer døbt i Breklum sogn 13.10.1695, gift 2.gang 25.10.1731, død i Ridderup21.10.1771
		l	l					l	Christina Paysen, døbt i Breklum 18.04.1697, død i Ridderup 11.01.1778
		l	l					l	l	Andreas Paysen, Gårdejer i Lütjenholm i Breklum sogn, født 1659, begr. i Breklum 19.05.1724
		l	l					l	---->	Margrethe
		l	l				---->	Christian Carstensen f. 1733 i Ridderup - 1/5 1820, Husmand
		l	l				l	Christina Feddersen f.16/8 1743 i Valsbøl, gift i Breklum 10.05.1764, d 13/12 1801
		l	l				l	l	---->	Fedder Nahnsen, Gårdejer i Høgel i Breklum sogn, født 1681, begr. i Breklum 07.04.1732
		l	l				l	l	Magnus Feddersen, gårdejer i Høgel i Breklum sogn, døbt ssts 08.09.1709, død i Valsbøl 28.12.1785(se nedenfor)
		l	l				l	---->	Bothilla Martensen, døbt i Breklum 20.03.1709, gift i Breklum 11.10.1736, død i Valsbøl 29.01.1775
		l	l				l		---->	Hans Martensen, gårdejer i Valsbøl i Breklum sogn, født 1678, begr i Breklum 01.02.1746
		l	l			l--->	Fedder Carstens(en) f. 11/7 1784 i Almdorf - 7/9 1874 (fætter/kusine)
		l	l			l	Botilla Heinsen  f. 8/10 1802 i Aventoft - 11/4 1875
		l	l			l	l	---->	Hein Hansen, gårdejer i Aventoft, født 1736, død Aventoft 10.10.1799
		l	l			l	l	l	Agnete Nissen, f 1741, d i Aventoft 27.01.1798
		l	l			l	l	Hans Heinsen f. 4/9 1769 i Aventoft - 12/8 1818
		l	l			l	---->	Johanne Catharina Feddersen 22/10 1758 i Valsbøl - efter 1818
		l	l			l		---->	Magnus Feddersen og Bothilla Martensen (se ovenfor)
		l	l		--->	Hans Henrik Carstens f. 3/10 1825 - 23/12 1879
		l	l		l	Gertrud Marie Frederikke Hedvig Pedersen f.10/7 1823 - 10/7 1895
		l	l		l	l		---->	Jens Christian Perch, købmand i Randers, f. 1707, begr i Randers 07.02.1776
		l	l		l	l		l	Maren Bay, døbt i Randers 09.09.1729, gift i Randers 29.01.1749, begr ssts 18.05.1775
		l	l		l	l		l	l		---->	Niels Nielsen, Borger i Randers 1675
		l	l		l	l		l	l		l	Maren Andersdatter Bay
		l	l		l	l		l	l		l	l		---->	Anders Bay, Rådmand i Randers, nævnes 1526-98 (anetavle forefindes)
		l	l		l	l		l	l		l	l	---->	Søren Andersen Bay, Købmand og Rådmand i Randers, begr ssts 10.03.1633
		l	l		l	l		l	l		l	---->	Anders Sørensen Bay, Borger i Randers, d ssts 1643
		l	l		l	l		l	l	---->	Niels Nielsen Bay, Borger i Randers
		l	l		l	l		l	l	l	Kirsten Jensdatter Spliid, gift 1.gang 1681, begr i Randers 24.03.1710
		l	l		l	l		l	l	l	---->	Jens Pedersen Spliid, Købmand i Randers, død 1658
		l	l		l	l		l	l	Jens Nielsen Bay, Købmand i Randers, f. ssts 02.07.1693, begr. ssts. 03.10.1732
		l	l		l	l		l	---->	Cathrine Lauridsdatter, begr Randers 16.02.1747
		l	l		l	l	---->	Peder Christian Perch 7/8 1758 i Randers - 2/4 1811
		l	l		l	l	l	Maren Jensdatter døbt 14/5 1772 i Graasten - 18/1 1812
		l	l		l	l	l	l	Jens Pedersen, Gårdmand i Grensten, f 1722, begr i Grensten 21.10.1808
		l	l		l	l	l	---->	Kirsten Mogensdatter, f. 1732, begr i Grensten 20.03.1810
		l	l		l	l	Niels Pedersen Perch f. 1792 i Randers - efter 1823
		l	l		l	l--->	Johanne Marie Pedersen f. 6/10 1801 Svendborg - efter 1823
		l	l		l		l	Jesper Pedersen f. 1754 Svendborg - 2/6 1810
		l	l		l		---->	Karen Pedersdatter døbt 12/4 1772 i Svendborg, gift i Svendborg 29.01.1796, d. 25/3 1837
		l	l		l			l	Peder Larsen Find, Vognmand i Svendborg, f. 1733, d i Svendborg 10.02.1804
		l	l		l			---->	Birthe Margrethe Jensdatter, f. 1738, gift i Svendborg 02.10.1767, d. Svendborg 18.12.1795
		l	l	---->	Peter Elias Carstens f. 17/11 1856 - 3/10 1939, Købmand
		l	l	l	Karen Kirstine Nielsen Petersen f. 23/4 1862 - 1/8 1946 (Børn: Thora Johanne 25/12 1884,Louis , Lauritz 5/9 89 (Vonley 5/8 1916) , Karen Elisa (Mus) 7/3 1900-)
		l	l	l	l				---->	Christen Hansen, gdr. i Sørup f (1695) d.(efter 1773 men ej fundet i Sørup)
		l	l	l	l				l	Karen Larsdatter, gift i Sørup, begr i Sørup 28.08.1759 (se nedenfor)
		l	l	l	l			---->	Rasmus Christensen, gdr. i Sørup, døbt ssts 01.08.1723, begr.ssts 27.03.1800
		l	l	l	l			l	Karen Hansdatter f. 1726, gift (1752), begr i Sørup 26.06.1786
		l	l	l	l		---->	Peder Rasmussen f.1762 i Sørup - 31/5 1831
		l	l	l	l		l	Kirsten Rasmusdatter 14/6 1761 i Sørup, gift i Sørup 03.04.1787 (fætter/kusine),d ssts 24/6 1831
		l	l	l	l		l	l	Rasmus Rasmussen, gdr i Sørup, begr smst 02.06.1770
		l	l	l	l		l	---->	Anne Christensdatter døbt i Sørup 14.07.1720, gift smst 30.06.1746, begr ssts 02.04.1800
		l	l	l	l		l		---->	Christen Hansen og Karen Larsdatter (se ovenfor)
		l	l	l	l	l--->	Hans Pedersen døbt 27/3 1791 i Sørup - efter 1855
		l	l	l	l	l	Ane Kirstine Melsing døbt 3/9 1791 i Fredericia, gift 1826, d 20/2 1848 i Egense
		l	l	l	l	l	l		---->	Jørgen Melsing, Bagermester i Fredericia 1720 og 1739
		l	l	l	l	l	l	---->	Niels Melsing, Bagermester i Fredericia, døbt ssts 29.03.1720, begr ssts 16.08.1784
		l	l	l	l	l	l	Jørgen Melsing døbt 18/9 1751 i Fredericia, gift 1.gang 1777 (m Margrethe Lund, d 1778), d 5/10 1821
		l	l	l	l	l	---->	Maren Henrichsdatter f. 1751, gift 1. gang (m Bager Hans Hansen, d 1778), gift 2g (1779), begravet i Fredericia 24/2 1810
		l	l	l	l	Mathias Petersen f. 12/8 1827 - 29/2 1912 (fætter/kusine)
		l	l	l	--->	Anne Kirstine Nielsdatter f. 22/11 1835, gift i Sørup 18.11.1868, d 13/5 1909
		l	l	l		l	---->	Peder Rasmussen f. 1762 Sørup - 31/5 1831 (se ovenfor)
		l	l	l		l	l	Kirsten Rasmusdatter døbt 14/6 1761 i Sørup - 24/6 1831
		l	l	l		l	Niels Pedersen døbt 15/3 1807 i Sørup - 27/8 1860
		l	l	l		l--->	Karen Andersdatter Juul f. 14/9 1811 i Egense, gift i Egense 22.11.1834, d 19/6 1860
		l	l	l			l		---->	Niels Juel, gdr i Egense, d ssts (efter 1728)
		l	l	l			l		l	Dorthe Larsdatter, død i Egense 1728 (skifte 09.07)
		l	l	l			l	---->	Jens Nielsen Juel, gdr i Egense, f ssts 1726, d ssts 1773 (skifte 16.11)
		l	l	l			l	l	Jytte Kirstine Nielsdatter f i Egense 1729, gift (1752)(gift 2.gang m gdr. Lars Knudsen), d (efter 1786 men ej fundet)
		l	l	l			l	l	l	Niels Andersen, gdr i Egense (gift 2.gang m Anne Larsdatter), d ssts 1741 (skifte 17.04)
		l	l	l			l	l	---->	Johanne Jørgensdatter, gift (1722), d i Egense 1737 (skifte 11.01)
		l	l	l			l	Anders Jensen Juul f. 1762 i Egense - 29/7 1851
		l	l	l			---->	Karen Margrethe Andersdatter døbt 19/3 1775 Kirkeby, gift i Kirkeby 08.07.1796, d 11/2 51
		l	l	l				l	Anders Rasmussen, gdr i Dongshøjrup i Kirkeby sogn, f i Egense 1738, d i Dongshøjrup 29.11.1823
		l	l	l				---->	Maren Pedersdatter, døbt i Lunde 12.10.1737, gift i Kirkeby 04.10.1763, d i Dongshøjrup 15.05.1817
		l	l	l					l	Peder Hansen, gdr i Lunde, begr ssts 15.01.1752
		l	l	l					---->	Maren (Pedersdatter) gift før 1732, begr i Lunde 30.01.1756
		l	l	(Louis) Mathias Ludvig Valdemar Maximilian Carstens f. 10/3 1887 - 1/4 1979 Kbh, Højesteretsdommer
		l	---->	Agna Riis-Carstensen f. 20/1 1895 i Hornbæk- 21/11 1980 i Næstved, massøse (børn: (Sim) Louis 25/2 1921-16/11 1991(Leif 9/2-13/3 51,Jan Louis 27/3 52,Birgitte 1/11 54), Inge 4/4 1923)
		l		l							--->	128 Carsten Hansen f. ca.1570, d. 1624 i Møgeltønder s.(Vester Anflod), gårdmand
		l		l							l	129 Anke? Redlefsdatter f. 1570-80, d. 1656 se nedenfor
		l		l							l	--->	258 Redlef Boysen f. ca.1560, Ejer af Vester Anflod
		l		l						--->	64 Redlef Carstensen f. 1610 i Møgeltønder, d. 1667 i Møgeltønder, gårdmand, g. 1.gang 1643 m. Agnete Hansdatter, g. 2. gang m. Anna 1646/47
		l		l						l	65 Anna Madsdatter f. ca. 1625 i Kærgaard, d. 1669 i Møgeltønder
		l		l						l	l	130 Mads Ibsen Gmd. i Kærgård
		l		l						l	--->	131 Bodil se nedenfor
		l		l					--->	32 Carsten Redlefsen f. 1648 i Møgeltønder, d. 24/9 1693 i Tønder, gårdmand, gift 8/6 1681
		l		l					l	33 Maren Hansdatter f. ca. 1658, d. 1736 i Møgeltønder
		l		l					l	l	--->	132 Tyge Thomsen f. ca.1586, d. 5/2 1665, gårdmand, sandemand, kirkeværge, skipper i Hjelpsted
		l		l					l	l	l	133 Anne
		l		l					l	l	66 Hans Tychsen f. 1620-25 i fmtl Hjerpsted, d. 1664 i Hjerpsted, gårdejer, sognefoged
		l		l					l	--->	67 Kirsten Christensdatter, f. 1620-25
		l		l					l		l		---> 	536=284 Nis Andersen
		l		l					l		l	---> 	268 Boe Nissen f. 1545-55 i fmtl.Kærgård, gårdmand
		l		l					l		l	l	269 Margrethe, f. 1560-65, d. 1656
		l		l					l		l	134 Christen Bossen f. ca.1580-90 i fmtl.Kærgård, d. senest 1649 i Hemgårde, gårdmand
		l		l					l		--->	135 Maren, d. 7/11 1658 se nedenfor
		l		l				--->	16 Hans Carstensen f. 1684 i Møgelønder, d. 21/5 1767 i Tønder, Købmand, borgmester, gift 1713
		l		l				l	17 Anna Marie Tychsen, f. 1681 i Tønder, d. 16/5 1755 begravet 23/5 1755
		l		l				l	l	--->	68 Knud Tychsen f. ca.1610, købmand
		l		l				l	l	l	69 NN Carstensdatter, f. ca.1615
		l		l				l	l	l	l	138 Carsten Hansen, se ovenfor
		l		l				l	l	l	--->	139 Anke? Redlefsdatter
		l		l				l	l	34 Carsten Tychsen f. 1645-50 i Tønder, d. 1714 i Tønder, købmand, kirkeregnskabsfører, gift 8/6 1675
		l		l				l	--->	35 Anna Michelsdatter, f. 1650-52 i fmtl. Tønder
		l		l				l		l	70 Michael Poulsen, f. ca.1610, hospitalsforstander i Tønder
		l		l				l		--->	71 Anna Thomasdatter?, f. 1615-20
		l		l				l			--->	142 Thomas Nissen, f. 1560-70, d. aft 1612, gårdejer i Højer
		l		l				l				--->	284 Nis Andersen, Kærgård
		l		l			--->	8 Carsten Redlef Carstensen f. 4/12 1716 i Tønder, d. 13/4 1790 i Møgeltønder, Gårdmand, gift 1.gang 12/9 1755 med Anne, gift 2. gang 13/12 1768 med Ida Amalia Jebsen
		l		l			l	9 Anne Ernestine Matthiae, f. 18/9 1701 i Emmerlev s (Hemgård), d. 20/10 1752 i Møgeltønder, Gårdejer på V. Anflod, birkeskriver, g. 15/6 1730
		l		l			l	l			--->	144 Christen Bossen f. ca.1580-90 i fmtl.Kærgård, d. senest 1649 i Hemgårde, gårdmand
		l		l			l	l			l	145 Maren, d. 7/11 1658 se ovenfor
		l		l			l	l		--->	72 Boe Christensen f. 1620-25, gårdmand i Hemgårde, gift 11/6 1654 i Emmerlev
		l		l			l	l		l	73 Maren Madsdatter
		l		l			l	l		l	l	146=130 Mads Ibsen
		l		l			l	l		l	--->	147=131 Bodil se ovenfor
		l		l			l	l	--->	36 Mads Bossen f. 1665, gårdmand i Hemgårde, kirkeværge, delefoged og tingskriver, gift 8/6 1687 i Emmerlev
		l		l			l	l	l	37 Anne Jensdatter, f. 1660-65, g. 1. gang med Mads, g. 2.gang 20/7 1706 m. Josias Lytken
		l		l			l	l	l	l	74 Jens Nissen, f. ca.1637, d. 28/10 1685, gårdejer, digefoged, rådmand Højer
		l		l			l	l	l	--->	75 Helene Nisdatter
		l		l			l	l	l		l	--->	300=142 Thomas Nissen
		l		l			l	l	l		l	150 Nis Thomsen, f. 1600-08, d. ca.1660 i fmtl.Højer, gårdejer, digefoged
		l		l			l	l	l		--->	151 Karen Andreasdatter, f. ca.1609, d. 1689
		l		l			l	l	l			l				--->	4832 Troels Winther, f. ca.1425, d. fmtl. 1503, gårdmand på Astrupgård, Brøns sogn, herredsfoged i Hvidinge herred
		l		l			l	l	l			l				l	4833 Mette
		l		l			l	l	l			l			--->	2416 Peder Troelsen, f. ca.1475, d. 1560, gårdmand på Astrupgård, Brøns sogn, herredsfoged i Hvidinge herred
		l		l			l	l	l			l			l	2417 Kirstine? Nielsdatter, f. ca.1485, d. 1553
		l		l			l	l	l			l		--->	1208 Hans Pedersen, f. 1500-10, gårdmand på Ulleruplund, Skærbæk s.
		l		l			l	l	l			l	--->	604 Anders Hansen Lund, f. 1540-50, d. fmtl. 1587/88, gårdmand på Ulleruplund, Skærbæk s., ridefoged.
		l		l			l	l	l			l	l	605 Anna
		l		l			l	l	l			l	302 Andreas Lund, f. 1575-80, d. 1655-65, gårdejer i Højer, herreds- og birkefoged.
		l		l			l	l	l			--->	303 Catharina Moritzdatter, f. 1580-85
		l		l			l	l	l				l	606 Moritz Mortensen, gårdmand i Højer, herredsfoged.
		l		l			l	l	l				--->	607 Gunder Lorentzdatter
		l		l			l	l	18 Christian Matthiae f. 1684 i Møgelønder, d. 21/5 1767 i Tønder, Købmand, borgmester, gift 1713
		l		l			l	--->	19 Anna Thomsen, f. 28/2 1694 i Højer s. (Rudbølgård), d. 18/6 1779. g. 1.gang 29/6 1712 m. Redlef Carstensen, g. 2.gang m. Christian
		l		l			l		l		--->	152 Sønnich Boysen f. 1585-90, d. ca.1646, gårdmand på Poppenbøl, Højer sogn, sandemand
		l		l			l		l		l	153 Botilla, f. ca.1590, d.aft ca. 1627
		l		l			l		l	--->	76 Thomas Sønnichsen f. ca.1624 i Højer s.(Rudbøl), begr. 6/3 1672, gårdmand i Rudbøl
		l		l			l		l	l	77 Catharina Hansdatter, f. 1629 i Højer s. (Rudbøl), d. 19/6 1676
		l		l			l		l	l	l	154 Hans Jensen, Rudbøl
		l		l			l		l	l	--->	155 Marina Carstensdatter
		l		l			l		l	38 Peter Thomsen, f. 1663 i Højer s (Rudbølgård), d. 30/4 1722, gårdejer, kogsinspektør, rådmand, gift 29/5 1681
		l		l			l		--->	39 Catharine Petræus, f. 1659 i Højer, d. 24/1 1717
		l		l			l			l		--->	312 Paul Rasmussen, f. i Flensborg, d. 11/8 1604 i Adsbøl, sognepræst
		l		l			l			l		l	313 Elisabeth Nicolaisdatter
		l		l			l			l		l	l	626 Nicolai Petersen, Sønderborg
		l		l			l			l		l	--->	627 NN
		l		l			l			l	--->	156 Peter Paulsen, rådmand i Sønderborg
		l		l			l			l	l	157 Anna Clausdatter
		l		l			l			l	78 Paul Petræus, f. 12/10 1619 i Sønderborg, d. 17/4 1698 i Højer?, sognepræst, gift 14/7 1651
		l		l			l			--->	79 Esther Hoyer, f. ca.1624, d. 30/7 1687 i Højer
		l		l			l				l		--->	632 Hans Christensen, d. efter 1608, sognepræst.
		l		l			l				l		l	633 NN
		l		l			l				l	--->	316 Sven Hansen, f. 1592 i Højer, sognepræst.
		l		l			l				l	l	317 NN Kiergaard, g. 1. g. m. Sven, g. 2.g. m. Peter Brodersen
		l		l			l				l	l	l	634 Hans Kiergaard, Højer.
		l		l			l				l	l	--->	635 NN
		l		l			l				l	158 Tycho Svenonis Hoyer, f. ca.1592 i Højer, d. 4/8 1650 i Burkal?, sognepræst. g. 1.g. m. Margaretha, g. 2.g. 1646 m. Elisabeth Holländer
		l		l			l				--->	159 Margaretha Andersdatter, d. dec.1644
		l		l			l					l	318 Anders Michelsen, sognepræst.
		l		l			l					--->	319 Esther Hansdatter
		l		l			l						l			--->	5104 Peter Petersen, f. ca.1390, d. ca.1470 ejer af Hajstrupgård.
		l		l			l						l		--->	2552 Hinrich Petersen, ejer af Hajstrupgård.
		l		l			l						l		l	2553 Ellen, f. i Vollerup?
		l		l			l						l	--->	1276 Nis Hinrichsen, f. ca.1478, d. 2/12 1554 i Bylderup s. (Hajstrupgård), herredsfoged i Slogs herred. gift ca. 1516.
		l		l			l						l	l	1277 Anna, f. i Vellerup, d. aft 1556
		l		l			l						l	638 Hans Nissen, f. 1535, d. 31/3 1574, gårdejer, herredsfoged, gift 1555.
		l		l			l						--->	639 Marina Petersdatter Redlefsen, f. 1535 i fmtl. Tønder, d. 18/2 1594
		l		l			l							l	1278 Peter Redlefsen, d. 1550, rådmand.
		l		l			l							--->	1279 Marine, d. 1539
		l		l		l--->	4 Christen Mathiæ Carstensen f. 21/1 1766 i Møgeltønder s.(Vesternaflod), d. 14/4 1837 i Møgeltønder, Købmand i Møgeltønder. gift 1. gang med Johanna Bendixen, gift 2. gang 10/12 1802
		l		l		l	5 Christiane Marianne Riis f. 12/4 1784 i Dalar, d. 8/2 1838 i Møgeltønder
		l		l		l	l		--->	Jørgen Pedersen
		l		l		l	l		l	Johanne Jensdatter
		l		l		l	l	---->	20 Jens Riis 1691-1779, postmester, borgmester i Kolding
		l		l		l	l	l	21 Johanne Arvedsdatter
		l		l		l	l	10 Jørgen Frederik Riis f. 8/9 1722 i Kolding, d. 26/4 1812 i Dalar, sognepræst i Dalar, provst. Gift 1. gang 19/10 1757 med Catharina Hansen, gift 2. gang med Mette
		l		l		l	--->	11 Mette Christina Vedel f. 6/8 1751, d. 1790, begravet 18/5 1790
		l		l		l		l					--->	Søren Sørensen, ca 1501 i Vejle - 1571
		l		l		l		l					l	Else (Sidsel) Andersdatter, ca 1525 - 1570, Vejle
		l		l		l		l					l	l	Anders Berthelsen ca 1500-1531, Vejle
		l		l		l		l					l	--->	NN Thorkildsdatter, f. ca 1500 i Vejle
		l		l		l		l				--->	Anders Sørensen Vedel 9/11 1542-13/2 1616 Domherre Ribe
		l		l		l		l				l	Mette Hansdatter 6/2 1562-27/12 1633
		l		l		l		l				l	l	--->	Klemmen Sørensen, borgmester i Vejle, -1584
		l		l		l		l				l	l	l	Lene Christjernsdatter
		l		l		l		l				l	l	l	--->	Christjern Nielsen, Borgmester i Varde
		l		l		l		l				l	l	Hans Laugesen, biskop i Ribe,31/1 1530-16/8 1594
		l		l		l		l				l	--->	Dorthe Hansdatter (Stephansen) ca 1539 i Roskilde -15/4 1601 i Ribe
		l		l		l		l				l		l	--->	Markus Tausen ca 1465 i Birkende
		l		l		l		l				l		l	l	Karen (Catherina/Cathrine) Tausen ca 1470 i Birkende
		l		l		l		l				l		--->	Hans Tausen, reformator, biskop, salmedigter,1494 i Birkende (Fyn)- 11/11 1561 i Ribe
		l		l		l		l				l			Anna Andersdatter 1520 i København - 24/8 1570 i Ribe
		l		l		l		l			l-->	Lauge Andersen Vedel 20/12 1592-23/8 1648 Provst
		l		l		l		l			l	Lisbet Johannesdatter Mauritii 1596-28/8 1659
		l		l		l		l		--->	ägidius Vedel 17/6 1636-1/11 1686
		l		l		l		l		l	Boeld Jensdatter
		l		l		l		l	--->	Andreas Vedel 31/1 1677-1730 Provst
		l		l		l		l	l	Metta Christine Buchholzen -1723
		l		l		l		l	22 Andreas Chr. Vedel f. 14/1 1716 i Dalar, d. 18/2 1786, sognepræst i Abild
		l		l		l		---->	23 Christine Marie Nissen 30/3 1730-30/3 1803
		l		l	---->	2 Jørgen Frederik Carstensen f. 2/11 1805-12/2 1856, Lærer på Christiansø, senere sognepræst i Sennels(fætter og kusine)
		l		l	l	3 Theodora Katarine Holm    f. 11/6 1813(1812?)-17/4 1877, gift 1837
		l		l	l	l	6 Joakim Christoffer Holm 10/11 1774-5/5 1855, kancelliråd
		l		l	l	l--->	7 Johanne Frederikke Riis 28/12 1785-1/3 1821 (7 Ane Johanne Riis, f. i Daler?) if. Svend Jacobsen)
		l		l	l		l	14=10 Jørgen Frederik Riis (se ovenfor)
		l		l	l		---->	15=11 Metta Christina Vedel (se bog!)
		l		l	1 Andreas Christian Riis-Carstensen f. 9/11 1844 - 5/5 1906, kunstmaler
		l		---->	Ida Catharina Lucie Müller f. 28/5 1865 Flensborggård - (12)ell.14/7 1950 i Helsingør. (Børn: Eigil 16/7 1892 (Benedicte 28/1 1920, Andreas 4/12 22, Mona 13/9 25)) Agna, Erik 10/2 1897- (Leifa 4/9 1938))
		l			l	l--->	Peter Friedrich Müller, Brunsbüttel 17/3 1777 - 24/6 1838
		l			l	l	Hanna Rönnenkamp 1784-1868, Godsejer Flensborggård
		l			l	l	1 	 		--->	Christian Rönnenkamp  ?-1734 Nålemager i Flensborg
		l			l	l	1 	 		l	Dorothea Christians ?-1745 
		l			l	l	1 	 	--->	Nicolai Christian Rönnenkamp ?-1783 Nålemager & kræmmer i Flensborg
		l			l	l	1 	 	l	Maria Schreiber ?-1760 
		l			l	l	1	--->	Christian Rönnenkamp 1730-1799, Skibsejer, købmand, rådmand og godsejer i Flensborg
		l			l	l	1	l	Hanna Storm 1733-1768
		l			l	l	1	l	l	Claus Storm 
		l			l	l	1	l	--->	Drude Kuetscher 
		l			l	l	1	Nicolai Christian Rönnenkamp 1756-1832, Skibsejer og købmand
		l			l	l	--->	Catharina Todsen 1763-1787, fra Højer
		l			l	l	 	l 	--->	Andreas Todsen 1670-1729 
		l			l	l	 	l 	l	Catharina Thomsen 1686-1734 
		l			l	l	 	l	Peter Todsen 1711-1793
		l			l	l	 	--->	Ingeborg Maria Jacobsen 1734-1802
		l			l	Peter Friedrich Müller 5/2 1819 - 22/7 1905
		l			---->	Agnes Dorothea Hedde (Ahe) 6/10 1824 Brunsbüttel - 22 /2 1909 (if. Ida Catharina Lucie Müller's dagbog)
		l				l								--->	Johan Hedde1480-? Schafstedt gift ca 1515 (børn Johan, Claus, Hans og Reimer)
		l				l								l	??
		l				l							--->	Johan Hedde 1515-1567 husmand og møllebesidder (børn: Johans Jacob, Johans Claus 1559)
		l				l							l	?? Schafstedt
		l				l						--->	Johans Jacob Hedde1557-29/9 1625, bygmester
		l				l						l	??Børn: Johan Jacobs Johan ca 1590, Johans Jacob 1600, Johans Claus ca 1600)
		l				l					l-->	Johans Jacob Hedde 1600-25/2 1684, Schafstedt
		l				l					l	M.Petersen 1615-1702, gift ca 1640, børn: Jacob 1640, Wiebeke 1641/42, Peter 1.4.1646, Johan 5.12.1648,Reimer 28.6.1659
		l				l				--->	Peter Hedde 1/4 1646 - 25/11 1729
		l				l				l	C.M.Messner ?/11 1673 - 4/4 1703
		l				l				l	l	Johann Messner, præst
		l				l				l	l-->	Catharina Goerschgen
		l				l			---->	Johann Hedde 16/12 1693 - 23/5 1776 Schafst.
		l				l			l	Catharina.M.Gribbohm 25/8 1702 - 18/10 1757
		l				l			l	l	Johann Gribbohm, Eggstedt
		l				l			l	---->	?
		l				l		---->	Peter Bendix Hedde 14/3 1726 - 19/10 1796 Scharfstedt
		l				l		l	Agnesa Magdalena Rohde 1746-1825
		l				l		l	l	Karsten Rhode, Bonde i Meldorf
		l	 			l		l	--->	Anna Stelling, Han noverschen
		l				l	---->	Johan Hedde f. 7/1 1766 i Schafstedt - 21/3 1809
		l				l	l	Anna Christiane Japsen 21/10 1769 - ca 1855 Frederiksberg, Kbh
		l				l	l	l	Edlef Japsen, Brdstedt, Nordfriesland, Hofbesitzers
		l				l	l	---->	Margarethe Hansen, Wöhrden
		l				l	Peter Jacob Hedde f. 24/11 1791 - 6/5 1868, justitsråd, se side 32
		l				l--->	Helene Sophia van der Smissen f. 1798 - 3/7 1858
		l					l													l--->	Arnoldus de Bogarden
		l					l												--->	Hendrik van der Smissen
		l					l												l	Margrethe Eggley
		l					l												l	l			l-->	Walterus Eggloy (flytter fra Bruxelles fra Merchtem i 1255)
		l					l												l	l			l	? Clutinc
		l					l												l	l		l-->	Reiner I Eggloy 
		l					l												l	l		l	Marguerite v Coudenberg
		l					l												l	l	l-->	Reiner II Eggloy (1270/1339)
		l					l												l	l	l	Isabella v. Grimsberghe
		l					l												l	l	l	l     				l-->	Gerhard I Berthout 1186
		l					l												l	l	l	l     				l	Mathilde v Ninove
		l					l												l	l	l	l     				l	l	Gerhard v Ninove 1130
		l					l												l	l	l	l     				l	--->	Gisela v Alost-Peteghem
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		--->	Rudolf I van Aalst 1001-1058
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l	Gisela v.Luxemburg 1019-efter 1058
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l 	l		--->	Gebhard von Lotringen ?-910
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l 	l	--->	Udo I van der Wetterau ca. 900-949
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l	l	l	Coneguide of Vermandois d. 943
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l	l	l	l									l-->	Arnulf Bischof v Metz 582-640
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l	l	l	l									l	Doda ?
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l	l	l	l								l-->	Ansegisel v Austrien 602-679/685
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l	l	l	l								l	Begga v Heristal 620-694
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l	l	l	l								l	l	Pippin I v Austrien -640
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l	l	l	l								l	l-->	Itta ? 592-652
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l	l	l	l							l-->	Pippin II v Austrien 635-714
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l	l	l	l						l-->	Karl Martell 676/689-741
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l	l	l	l						l	Rotrud ? -724
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l	l	l	l						l	l	l-->	Warius ?
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l	l	l	l						l	l	l	Kunza ?
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l	l	l	l						l	l-->	Leutwinus v Trier -713
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l	l	l	l					l-->	Rex Pippin I (III) 715-768
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l	l	l	l					l	Bertrada de Laon 730-783
		l					l		Romersk kejser 742-814								l	l	l	l     				l  		l 		l	l	l	l				l-->	Karl d.Store Konge af Frankrig,
		l					l												l	l	l	l				l  		l 		l 	l	l	l   			l-->	Pippin I
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l 	l	l	l 		l-->	Bernhard
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l 	l	l	l	l-->	Pippin IIv.Perronca. 815-848
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l 	l	l	l	Heribert I Carolingan de Vermandois 
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l 	l	l	l-->	Bertha de Morvois, ca 850-ca907
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l 	l	Heribert von der Wetterum 925-992
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l 	--->	Irmentrud van Hamaland - ca. 950
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l  		l	Meginhard IV van Hamaland ca. 920-998
		l					l												l	l	l	l     				l  		l 		l  		--->	Gerberge von Juelich ca. 930-996
		l					l												l	l	l	l     				l  		l	--->	Balduin van Aalst ca. 1025-1082
		l					l												l	l	l	l     				l  		l	l	Oda
		l					l												l	l	l	l     				l		--->	Engelbert v Alost
		l					l												l	l	l	l  			--->	Gerhard II Berthout
		l					l												l	l	l	l   			l	Adeline v Rosey *       	3
		l					l												l	l	l	l 		--->	Wilhelm I v Grimberghe
		l					l												l	l	l	l	--->	Wilhelm II v Grimsberghe
		l					l												l	l	l	l	l	Adela v Termonde
		l					l												l	l	l	l	l 	l	--->	Walter II v. Termonde
		l					l												l	l	l	l	l 	l	l	Adeline v Rosey                 3
		l					l												l	l	l	l	l 	l	l	l	--->	Clarembold v Rosoy
		l					l												l	l	l	l	l 	l	l	l	l	Elisabeth  v Namur
		l					l												l	l	l	l	l 	l	l	l	l	l	--->	Albert III Graf v Namur  2
		l					l												l	l	l	l	l 	l	l	l	l	--->	Gottfried Graf vNamur 1067/39
		l					l												l	l	l	l	l 	l	l	l	Rainold v. Rosey 1171/88
		l					l												l	l	l	l	l 	l	l	l-->	Juliane v. Rumigny
		l					l												l	l	l	l	l 	l  	l		l	--->	Nikolaus II v Rumi. 1100/52
		l					l												l	l	l	l	l 	l  	l		l	l	Alix vom Hennegau
		l					l												l	l	l	l	l 	l  	l		l	l	l	--->	Balduin v Flndrn
		l					l												l	l	l	l	l 	l  	l		l	l	l	l	Adeheid v Frankreich
		l					l												l	l	l	l	l 	l  	l		l	l	l	Balduin I v Hennegau
		l					l												l	l	l	l	l 	l  	l		l	l	--->	Ida v. Löwen
		l					l												l	l	l	l	l 	l  	l		l	l		--->	Heinrich II
		l					l												l	l	l	l	l 	l  	l		l	Nikolaus v. Rumigny
		l					l												l	l	l	l	l 	l  	l		--->	Eva von Chiaveres
		l					l												l	l	l	l	l	--->	Walter III v.Termonde
		l					l												l	l	l	l	Robert v Grimsberghe 1288/92
		l					l												l	l	l	--->	Marie v.Wesemael
		l					l												l	l	l  		l	--->	Arnold II v Wesemael
		l					l												l	l	l  		l	l	Beatrix v Breda
		l					l												l	l	l  		l	l	l 		--->	Arnold v Breda
		l					l												l	l	l  		l	l	l 		l	Beatrix v La Roche
		l					l												l	l	l  		l	l	l 		l	l	--->	Albert III Graf v Namur	*2
		l					l												l	l	l  		l	l	l 		l	l	Heinrich von La Roche
		l					l												l	l	l  		l	l	l 		l	--->	Mathilde von Limburg
		l					l												l	l	l  		l	l	l 		l  		l	--->	Walram II
		l					l												l	l	l  		l	l	l 		l  		l	Heinrich I Hzg Niederloth
		l					l												l	l	l  		l	l	l 		l  		--->	Adelheid v Botenstein
		l					l												l	l	l  		l	l	l 		l    			l	Boto v Botenstein
		l					l												l	l	l  		l	l	l 		l    			--->	Judith v Schweinfurt
		l					l												l	l	l  		l	l	l 		l      				l--->	Otto II
		l					l												l	l	l  		l	l	l 		l        				--->Irmtrud Gerberga 	*1
		l					l												l	l	l  		l	l	l	l--->	Heinrich II v Breda 1160/1164
		l					l												l	l	l  		l	l	--->	Gottfried II v Breda
		l					l												l	l	l  		--->	Gerhard I v Wesemael ca 1245/88
		l					l												l	l--->	Reiner III Eggloy, 1300-ca1366
		l					l												l	Jan Bogaert 1350-1402
		l					l										l--->	Jan v.d.Smissen 1409-1439
		l					l									l--->	Jan v.d.Smissen. ca 1430-1500
		l					l									l	Margaretha v.Massensele
		l					l								l--->	Judoeus v.d.Smissen. ca 1460-?
		l					l							l--->	Hendrik v.d.Smissen ca 1500-?
		l					l						l--->	Gysbert I v.d.Smissen. ca 1540-1583
		l					l					l--->	Daniel v.d.Smissen 1583-1629
		l					l				l--->	Gysbert II v.d. Smissen 1620-1685
		l					l				l	Catalina Hendriks (gift 18/9 1644)+2 koner mere
		l					l			l--->	Hinrich I v.d. Smissen 1662-1737 *
		l					l		l--->Hinrich II v.d.Smissen 1704-1789
		l					l	l--->	Hinrich III v.d.Smissen 1742-1814
		l					l	l	Helena Elisabeth Van der Smissen 1751-1801(gift 18-3-1770)
		l					l	l	l	l--->	Hinrich I v.d. Smissen 1662-1737 *
		l					l	l	l	Gysbert III Van der Smissen26-1-1717 til 9-1-1746 i Altona
		l					l	l	--->	Elisabeth Linnich (død 1756)
		l					l	Heinrich IV van der Smissen, Altona
		l					--->	Dorothea Augusta Hartog, Herford
	Lars Holt    f. 23.02.1949 i Næstved, Landinspektør
	Lone Vibeke Heering f. 01.08.1956 i Kastrup, Tandlæge (gift 2. maj 1981)
	1	l						Familien Heerings stamtavle	--->	Gebhard Heering 1550 Halberstadt
	1	l										l	Catarina Brandt Brunsvig
	1	l									l-->	Marcus Heering 1598 Danzig
	1	l									l	Illesa Gürszke
	1	l								--->	Thomas Heering (1630??) Canitz v.Bütow
	1	l								l	Anna Köpke
	1	l								l	l-->	Heinrich Köpke, borgmester i Bütow
	1	l							--->	Thomas Heering, 1631-1704 Præst i Gross-Jannewitz ved Lauenburg i Bagpommeren
	1	l							l	Dorotea Schwartz
	1	l							l	--->	Jacob Schwartz, Præst i Waldow
	1	l						--->	Joshua Heering 1658-1710 Præst i Bargum, Bredsted Amt (Slesvig)
	1	l						l	Dorotea C. Lüders 1662-1732 (g.1692)
	1	l						l	--->	Burchard Lüders, kgl. fiskemester, ejer af Sønderupgård og Adelbylund ved Flensborg
	1	l					--->	Burchard Heering 1694-1733 Priv.sekr. hos Geheimeråd O Blome
	1	l					l	Sophie Westermann 1701-1782 (gift 1731)
	1	l					l	--->	Gert Westermenn, købmand i Odense
	1	l				l--->	Otto Carl Heering 1732-1795 Konsumtionsforvalter i Roskilde
	1	l				l	Christiane Petrine Beate Magrethe Wineken 1761-1821 (gift 1788)
	1	l				l	--->	Christian Ludvig Carl Wineken, inspektør på Egholm fabrik
	1	l			--->	Burchard Frederick Christian Heering 1790-1863 Møller i Gillebro
	1	l			l	Anna Chatrine Nyland Kabbel 1807-1885 (gift 1827)
	1	l		--->	Christian Frederik Wineken Heering 1843-1905 fyrmester bl.a. Hanstholm fyr
	1	l		l	Catrine Emilie Henriette Hansen -1922 (gift 1874)(børn Ejnar, Rigmor, Harald og Anna)
	1	l		l	l	Mads Hansen
	1	l		l	--->	Ane Kirstine Hansen, Odense
	1	l	--->	Harald William Heering 1880-1973 overpakmester ved postvæsnet.
	1	l	l	Alma Sofie Nielsen 28/3 1885, -1958 (gift 1915)
	1	l	l	l	---->	Niels Rasmussen
	1	l	l	l	l	Ellen Magrete Willumsdatter
	1	l	l	l	Arbejdsmand Jens Peter Nielsen  Pileallé 7f, Frederiksberg Født 5/3 1840 (Asmindrup) Grandløse sogn. Gift 12/11 1882 på Frederiksberg
	1	l	l	---->	Maren Marie født Christensen, 24/8 1854
	1	l	l		l	Simon Christensen, Cigarfabrikør, Forhåbningsholms Allé 10 Frederiksberg
	1	l	l		---->	Martine Dorthea Marie født Nielsen, ca 1821
	1	l	Helge Thomas Heering f. 26/4 1919 Fuldmægtig på Tuborg, København. Død 22/7 2000 på Herlev sygehus
	1	--->	Bodil Smith-Petersen f. 27/12 1928 i München, Tyskland  adopteret 1929 (gift 17/12 1949),død 8/8 1997 i Taarnby, begravet 16/8 fra Korsvejskirken
	1		l l		---->	Jørgen Gotfred Petersen 1806-1878 (Præst)
	1		l l		l	Mariane Camilla Smith 1818-1878
	1		l l		l	l					l-->	Christen Smith - ca1670 smed Stamtavle fra 1961 indtastet
	1		l l		l	l					l	Inger ?          Hillerød
	1		l l		l	l				--->	Jørgen Smith 1664-1729 Degn Græsted
	1		l l		l	l				l	Helvig Gjessing 1667-1751 & Mårum Oplysninger fra Birgit Gjessing april 2015
	1		l l		l	l				l	l		l--->	Søren Jensen Buch 1530-1606, præst i ølgod
	1		l l		l	l				l	l	--->	Hans Sørensen 1577-1659, præst i ølgod
	1		l l		l	l				l	--->	Christian Sørensen Gjessing 1640-1698, sognepræst i Dalkjöbing i Skåne, fra 1680 i Græsted-Mårum
	1		l a		l	l			--->	Christian Smith 1686-1783 hofsnedker Hillerød
	1		l d		l	l			l	K.Olsdat.Jordhøy -1770
	1		l o		l	l		---->	Jørgen Smith 1738-1804 Købmand i Frederikssund
	1		l p		l	l		l	Marie Margrethe Zarth 1738-1810
	1		l t		l	l	---->	Jochum Frederik Smith 1764-1840 Købmand i Frederikssund
	1		l e		l	l	l	Mariane Friis 1757-1815
	1		l r		l	l--->	Lars Christian Smith 1794-1852  Stamtavle fra 1961 indtastet
	1		l e		l		Dorthea Cathrine Voigt 1798-1843 (se nedenfor *)
	1		l t	---->	Lars Christian Smith-Petersen 16/12 1852-6/2 1922, Præst (Børn: Julius 17/5 84-29/6 52 præst, Gustav 19/1 86-21/11 52, Poul, Esther 9/3 90-5/12 55, Elmine25/7 92-7/12-72, Johannes, Knud 14/3 96-29/9 61,
	1		l l	l	Anna Sophie Frederikke Thomsen 1/7 1859-14/4 1950              Knud 14/3 96-29/9-61, Marie 26/4 1900-13/2 89)
	1		l l	l	l	l--->	Thomas Thomsen 1787-1862, bankrevisor, senere kammerråd
	1		l l	l	l	l	Jensine Frederike Lund 1798 - 1877
	1		l l	l	l	Julius Hans Peter Jörgen Thomsen 1826-1909
	1		l l	l	--->	Elmine Hansen fra Stoense, Langeland (Johanne gift Dreichel, Anna, Marie gift 1/3 1895 m. Carl Rudolph Theodor Oppermann f.8/10 1862, ?,?)
	1		l l	Poul Eginhardt Smith-Petersen f. 27/10 1886 - 19/7 1972
	1		l --->	Françoise Veronique Lunn     f. 28/9  1885 - 1979 (kaldet: Nidda)
	1		l	I				--->	Hans Pedersen Lunn ?-14/8 1768 gæstgiver i Nyborg
	1		l	l				l	Hylleborg Eckleff 3/3 1706 - 3/12 1766
	1		l	l				l	l			l--->	Petter Pettersen Eckleff ca 1550-1600 Forlening af Sprogø
	1		l	l				l	l		l--->	Mads Pettersen Eckleff
	1		l	l				l	l	l--->	Petter Madsen Eckleff
	1		l	l				l	l	Mads Pettersen Eckleff -1730 Priv.kromand, Nyborg
	1		l	l				l	l--->	Ane Knudsdatter -1731
	1		l	l			--->	Christian Ditlev Lunn 7/5 1737 - 14/8 1814, Cand Theol,Justitsråd, købte Knabstrup 1776
	1		l	l			l	Dorthea Cathrine Knudsen 7/9 1750 - 31/10 1809
	1		l	l			l	l	l--->	Knud Villadsen -1731
	1		l	l			l	l	l	Valborg Nielsdatter -1747
	1		l	l			l	l	Villads Knudsen 1706-1772, købmand i Nyborg
	1		l	l			l	l--->	Anne Christine Graae 1715-1776
	1		l	l			l		l		l--->	Peder Nielsen Graae 1620 Ystad - 1693 Svendborg
	1		l	l			l		l	l--->	Jørgen Pedersen Graae 1659-1705 skomager og købmand i Svendborg
	1		l	l			l		l--->	Mads Jørgensen Graae 1691-1768 Købmand og skipper, Svendborg
	1		l	l 		l--->	Willars Knudsen Lunn, 7/12 1775 - 16/3 1865, Major, Knabstrup
	1		l	l		l	Henriette Caroline Elenora Hersleb 29/4 1784 - 14/10 1872
	1		l	l		l	l							l--->	Broder Jens, -1561, korsbroder i Viborg, Luth.præst i Herslev
	1		l	l		l	l							l	Søster Bodil, ?-?, Nonne i Viborg til reformationen, gift 1537
	1		l	l		l	l							l	l--->	Jensdatter (Løvenbalk), Søster til Thøger Jensen (Løvenbalk)(se nedenfor*)
	1		l	l		l	l							l		l																	l-->	Gorm -ca 940
	1		l	l		l	l							l		l																l-->	Harald Blåtand ca 915-1/11 985
	1		l	l		l	l							l		l																l	Gyrith NN ca 930
	1		l	l		l	l							l		l															l-->	Svend Tveskæg 945-1014
	1		l	l		l	l							l		l															l	Sigrid Storråde Tostesdotter 980 - 995
	1		l	l		l	l							l		l														l-->	Estrid Ulf Jarl
	1		l	l		l	l							l		l													l-->	Svend Estridsøn 1019-1074
	1		l	l		l	l							l		l												l-->	Erik Ejegod 1056-1103
	1		l	l		l	l							l		l											l-->	Knud Lavard 1096-1131
	1		l	l		l	l							l		l										l-->	Valdemar den Store 1131-1182
	1		l	l		l	l							l		l									l-->	Valdemar Sejr 1170-1241
	1		l	l		l	l							l		l								l-->	Christoffer I 1219-1259
	1		l	l		l	l							l		l							l-->	Erik Klipping 1249-1286
	1		l	l		l	l							l		l						-->	Christoffer II 1276-1332, gravmæle i Sorø
	1		l	l		l	l							l		l						l	Jomfru af gamle Lunge-Slægt
	1		l	l		l	l							l		l					l-->	Erik Christoffersen 1340 Avnsbjerg
	1		l	l		l	l							l		l				l-->	Niels Eriksen Løvenbalk, 1377 Avnsbjerg
	1		l	l		l	l							l		l			l-->	Jens Nielsen Løvenbalk, 1360-1438, Landsdommer, Avnsbjerg
	1		l	l		l	l							l		l		l-->	Mogens Jensen Løvenbalk, ?-1441, Bjergskov
	1		l	l		l	l							l		l	l-->	Laurids Mogensen Løvenbalk ca1430-1500, Tjele
	1		l	l		l	l							l		l-->	Jens Lauridsen (Løvenbalk) ca 1450-1520?
	1		l	l		l	l						l-->	Jens Jensen 1538-1606, Præst i Herslev
	1		l	l		l	l						l	Kirsten, Jens Kun 1545-1590
	1		l	l		l	l					l-->	Jens Jensen Herslev, 1570-1633, Præst i Herslev
	1		l	l		l	l					l	Kirsten Hansdatter 1579-1630
	1		l	l		l	l				l-->	Jacob Jensen Hersleb, 1617-1672, tolder i Trondhjem St.
	1		l	l		l	l				l	Anna Tønder 1636-1672
	1		l	l		l	l			l-->	Christoffer Hersleb, 1660-1721, sognepræst i Stoed, Nord-Trøndelag
	1		l	l		l	l			l	Sophie Borch, 1659 - 1718, Præstedatter fra Stoed
	1		l	l		l	l		l-->	Peder Hersleb, 1689 - 1757, Sjællands Biskop
	1		l	l		l	l		l	Bolette Hjort, 1700 - 1767
	1		l	l		l	l	l-->	Hans Christoffer Hersleb, 1722 - 1788, borgmester i København
	1		l	l		l	l	l	Cathrine Magdalene Munch, - 1806
	1		l	l		l	l	l	l-->	Laurids Munch, HRasses.
	1		l	l		l	l-->	Peter Hersleb HR advokat 1756-1785
	1		l	l		l		Louise Henriette Bech 1759-1831
	1		l	l		l		l	Jens Michaelsen Bech, 1721-1791 Cancelliråd, Plantageejer, St.Croix
	1		l	l		l		l-->	Louise Hagen 1737-1777
	1		l	l		l			l	l-->	Mathias Hagen 1660-1706, Købmand i Tønning
	1		l	l		l			l	l	E.A.Schøler
	1		l	l		l			l	Bernhard Hagen, 1696-1747, Apoteker, Kong Salomons Apotek
	1		l	l		l			l-->	Ane Margrethe Cöllner
	1		l	l		l				l	Johan Arnold Cöllner, -1732, Købmand & Rådmand, København
	1		l	l		l				l-->	Anna Margrethe Schalk	
	1		l	l 	--->	Ove Lunn 16/1 1821 - 25/6 1873 Oberst
	1		l	l	l	Margrethe Vilhelmine Smith 13/1 1826 - 16/4 1881
	1		l	l	l	l	Lars Christian Smith 1794-1852 (se ovenfor*)
	1		l	l	l	l-->	Dorthea Cathrine Voigt 1798-1843
	1		l	l	August Lunn 14/9 1858 - 28/4 1924, vekselerer
	1		l	-->	Veronique Cathrine Marie Messerschmidt 10/10 1859 til 20/9 1918
	1		l
	1		l	????
	1		--->	Ingeborg Hertha Jensen Rud 4/5 1904 i Viby Sogn, århus amt til 21/11 1988 senere gift Wöldike, tandlæge, Høng, Døbt 12/6 1904 i Viby Kirke. Faddere Frøken Emma Buchardi af århus, Justitsråd Jørgen Rasmussen af århus og Cancelliråd Søren Jensen af Viby
	1			l		--->	Jens Jensen
	1			l		l	A??? Grethe Jørgensdatter
	1			l	--->	Jens Jensen f.20/12 1824? konfirmeret 7/4 1839 i Ejby gift 7/5 1861 i Balslev
	1			l	l	Johanne Bertelsen, 10/3 1839, Balslev sogn
	1			l	l	l	Bertel Nielsen, Hellegården i Balslev . Gift 2. gang 9/12 1848 med Birthe Magdalene Hansdatter, f 21/3 1825
	1			l	l	--->	Maren Andersdatter, 14/1 1809, gift 25/10 1833
	1			l	l		l	Anders Rasmussen
	1			l	l		--->	Johanne Madsdatter
	1			l	Berthel Jensen Rud, 29/9 1862 i Balslev sogn, redaktør i århus
	1			--->	Petrine Larsine Frandsen, 2/12 1863 i Jelling Sogn, Solvang, Assendrup ved Vejle
	1				l	Frands Peder Jensen
	1				--->	Johanne Cathrine Hansen, 14/2 1827, Jelling sogn (ikke fundet i kirkebogen)
Jeppe Heering Holt, 	f. 9/10 1985 i Næstved, ingeniør, gift 14/5 2016
Amalie Thykær Brunsø	f. 4/11 1991, Børn Marvin Holt Brunsø f. 31/3 2017, Anna Holt Brunsø f. 31/10 2019
	1				--->	Jens Andersen (Hjulmand), f. 18/8 1823, Læsten Sogn, Viborg amt, g. 2/12 1862 Læsten Kirke, Viborg amt, d. 22/9 1911, Læsten Sogn, Viborg amt
	1				l	Ane Kirstine Christensen, f. 3/12 1837, Vorning Sogn, Viborg amt, d. 5/8 1901, Læsten Sogn, Viborg amt
	1			--->	Christen Jensen Hjulmand, f. 25/5 1869, Læsten Sogn, Viborg amt, g. 3/1 1899 Tånum Kirke, Viborg amt, d. 8/10 1941, Sct. Peders sogn, Randers amt
	1			l	Ane Kirstine Mogensen, f. 1/1 1869, Jerup, Ørum sogn, Randers amt, d. 6/6 1954, Dronningborg sogn, Randers amt
	1			l	l	Peder Mogensen, f. 13/10 1840, Tånum Sogn, Viborg amt, g. 27/5 1865 Tånum Sogn, Viborg amt, d. 21/9 1910, Tånum Sogn, Viborg amt
	1			l	--->	Maren Pedersdatter, f. 16/7 1842, Tånum Sogn, Viborg amt, d. 6/6 1954, Dronningborg sogn, Randers amt
	1		--->	Peder Mogensen Jensen, f. 21/7 1907, Tånum Sogn, Viborg amt, d. 25/2 1929, Tånum Sogn, Viborg amt
	1		l	Sigrid Ottine Henningsen, f. 29/1 1911, Lee Sogn, Viborg Amt, d. 30/8 1992, Randers Centralsygehus, bisat Hadsten kirkegård, Århus amt
	1		l	l	--->	Niels Henningsen, f. 10/2 1818, Lee Sogn, Viborg Amt, g. 8/4 1854 i Lee Kirke, Viborg Amt d. 8/10 1868, Lee Sogn, Viborg Amt
	1		l	l	l	Birthe Kirstine Christensdatter, f. 24/1 1833, Lee Sogn, Viborg Amt, d. 21/5 1912, Lee Sogn, Viborg Amt
	1		l	l	Jens Nielsen Henningsen, f. 1/9 1862, Lee Sogn, Viborg Amt,g. 12/12 1893 i Lee Kirke, Viborg Amt d. 18/6 1927, Bjerregrav sogn, Viborg amt
	1		l	--->	Kirsten Marie Andersen, f. 26/10 1871, Gammelstrup Sogn, Viborg Amt, d. 25/4 1940, Randers amtssygehus, begr. Bjerregrav kirkegård, Viborg amt
	1		l		l	Jens Kristian Andersen, f. 23/12 1845, Løvel Sogn, Viborg Amt, g. 1/12 1868, Gammelstrup Kirke, Viborg amt d. 5/10 1884, Amtssygehuset i Viborg, begr. Gammelstrup kirkegård
	1		l		--->	Dorthea Kirstine Madsen, f. 6/1 1849, Gammelstrup Sogn, Viborg Amt, d. 11/3 1879, Gammelstrup Sogn, Viborg Amt
	1	--->	Henri Hjulmand Jensen, f. 22/9 1941, Sct. Johannes Sogn, Århus Amt, Gift 7/9 1963, Egå Kirke, Randers amt
	1	l	Inge Margrethe Thykær, f. 15/4 1943, Sct. Johannes Sogn, Århus Amt
	1	l	l		--->	Laurs Christiansen, f. 29/8 1843, Beder Sogn, Århus Amt, g. 13/12 1864, Holme kirke, Århus amt, d. 31/8 1921 Århus, begr. Viby Sogn, Århus Amt
 	1	l	l		l	Mette Elisabeth Mikkelsen, f. 7/6 1844, Holme Sogn, Århus Amt, d. 7/3 1934 Århus, begr. Viby Sogn, Århus Amt 
	1	l	l	--->	Lars Christiansen, f. 15/2 1881, Viby Sogn, Århus Amt, g. 28/11 1902, Egå Kirke, Randers amt, d. 8/12 1963 Århus Kommunehospital, begravet Egå
	1	l	l	l	Kirsten Marie Nielsen, f. 14/5 1878, Egå Sogn, Randers amt, d. 12/11 1950, Århus Amtssygehus, begravet Egå 
	1	l	l	l	l	Espen Nielsen, f. 9/11 1844, Elsted Sogn, Randers Amt, g. 11/1 1870, Egå Kirke, Randers amt, d. 24/1 1933 Hornslet Sygehus, begr. Egå
	1	l	l	l	--->	Karen Marie Rasmussen, f. 1/10 1847, Egå Sogn, Randers Amt, d. 9/10 1923 Egå Sogn, Randers amt
	1	l	l	Jens Karl Thykær Christiansen, f. 14/1 1914, Lisbjerg Sogn, Århus Amt, g. 19/4 1940, Sct Johannes sogn, Århus Amt, d. 18/10 1982 Egå Sogn, Århus amt 
	1	l	--->	Poula Margrethe Juhl Hansen, f. 16/6 1917, Køng Sogn, Århus Amt, d. 22/5 1985 Egå Sogn, Århus amt 
	1	l		l	--->	Carl Charles Emil Hansen, f. 11/2 1866, Trinitatis Sogn, København, g. 6/11 1892, Vor Frue sogn, København d. 19/6 1954 Søborg Sogn, København 
	1	l		l	l	Karen Kirstine Pedersen, f. 26/8 1865, Dalum Sogn, Odense Amt,  
	1	l		l	Thorvald Albinus Juhl Hansen, f. 17/12 1887, Vissenbjerg Sogn, Odense Amt, d. 21/5 1965 Glostrup Sogn, København 
	1	l		--->	Petrea Sørensen, f. 13/3 1891, Maria Magdalene Sogn, Randers Amt, d. 12/12 1974 Egå Sogn, Randers amt 
	1	l			l	Jens Sørensen, f. 24/9 1863, Nimtofte Sogn, Randers Amt, d. 30/1 1944 Maria Magdalene Sogn, Randers amt 
	1	l			--->	Jensine Jensen, f. 14/6 1865, Maria Magdalene Sogn, Randers Amt, g. 22/4 1890 Maria Magdalene Sogn, Randers Amt, d. 27/2 1923 Maria Magdalene Sogn, Randers Amt
	Jan Thykær, f.
	Karen Brunsø (282), f. 30-7 1965 i Godthåb/Nuuk (Tal i parentes stammer fra "Brevene fortæller om Segelcke familien i Lønstrup")
		l	--->	Murermester Brunsø
		l	l	Margrethe Gerril
		l	Hans Jacob Brunsø, f. 5/5 1931 i København
		--->	Tove Petry Christensen (126), f. 20/8 1934 i Hjørring
			l	--->	Georg Christensen, isenkræmmer, sparekassedirektør
			l	l	Else Petry
			l	Børge Petry Christensen, f. 17/10 1908 i Hjørring
			--->	Ingeborg Thomsen (57), f. 20/12 1909 i Hjørring
				l	--->	Farver Johan August Thomsen
				l	l	Magdalene Grum
				l	Peter Christian Sophus Thomsen, f. 4/10 1852, d. 2/4 1937
				--->	Bertha Caroline Johanne Frederikke Ifversen (19), f. 8/8 1879, d. 5/10 1962
					l		--->	Peder Ifversen
					l		l	Sofia Kristine Henningsen
					l	--->	Købmand Frederik Ferdinand Hegelund Ifversen, f. 28/4 1810, d. 22/7 1876
					l	l	Cathrine Johanne Haugaard,(18) 4/5 1821, d. 26/8 1896
					l	l	l		--->	Peder Jensen Haugaard, 
					l	l	l		l	Kirsten Nielsdatter, 
					l	l	l	--->	Niels Pedersen, f. 1741, d. 18/4 1816
					l	l	l	l	Johanne Jensdatter,(2) f. 3/11 1765, d. 14/2 1858
					l	l	l	l	l	Jens Nielsen Møller f. 22/4 1742, d. 14/2 1858
					l	l	l	l	--->	Dorethe Christensdatter, f. 1736, d. juli 1777
					l	l	l	l		l	Christen Pedersen
					l	l	l	l		--->	Maren Villadsdatter
					l	l	l	Laurs Peter Nielsen Haugaard,(5) f. 12/7 1787, d. 12/5 1849
					l	l	--->	Johanne Marie Christensdatter, f. 27/10 1789, d. 28/3 1829
					l	l		l	Christen Svendsen
					l	l		--->	Cathrine Jacobsdatter
					l	Lautitz Peter Ifversen,(34) f. 7/10 1842, d. 18/3 1922
					--->	Kirstine Marie Segelcke (2), f. 2/11 1846 i Maarup sogn, d. 3/6 1914
						l									--->	Frantz Segelcke fra Negenborn, ca. 1520-1598, fyrstelig kurer
						l								--->	Hans Segelcke d. ældre, ca. 1545-1612, fyrstelig ceremonimester i Celle
						l							--->	Barthold Segelcke, ca. 1570-1620, borgerr i Celle
						l						--->	Martin Segelcke, ca. 1600-1659, skrædder i Celle
						l						l	Catharina Eggeling, d. 1648
						l					--->	Wilhelm Segelcke, 1636 i Celle-1684 i Glückstadt, artillerikaptajn
						l					l	Anna Rosina Dreschler
						l					l	--->	Chr. Dreschler, d. 1710, kommandant i Visby
						l				--->	Chr. Wilhelm Segelcke, 1682-1763, generalmajor, f. og d. i København
						l				l	Abel Cathrine Sørensdatter Berg (Montagne), d. 1736
						l				l	--->	Søren Berg (Montagne), præst
						l			--->	Severin Vincentz Segelcke, 1722-1755, kaptajn, ejer af Strandvig, Norge
						l			l	Anna Cecilia Grubbe Müller, 1726-1808
						l			l	l	Lorentz Müller, d. 1751, major i Norge
						l			l	--->	Anna Jensdatter Godtzen, 1687-1776
						l			l		--->	Jens Sørensen Godtzen, Mag. sognepræst, Stavanger
						l		--->	Axel Rosenkrantz Segelcke,1752-1826, præst i Vrendsted og Tise
						l		l	Hedevig Bruun Lassen, 1754-1834
						l		l	l			--->	Hans Sørensen den yngre, d. 1656, borgmester i ålborg
						l		l	l			l	Elsebeth Lauritzdatter Skriver, 1614-1667
						l		l	l			l	l	Lauritz Hansen Skriver, 1579-1630, borger i ålborg
						l		l	l			l	--->	Elsebeth Pedersdatter Hegelund, 1578-1641
						l		l	l			l		l	--->	Morten Mortensen Hegelund, d. 1565, mag. 1. lutherske præst v. Budolfi kirke, ålborg
						l		l	l			l		l	Peder Mortensen Hegelund, 1527-1584, kannik og borgmester i Ribe
						l		l	l			l		--->	Marine Laugesdatter, d. 1600 i ålborg
						l		l	l			l			l	Lauge Steffensen, d. 1554, købmand og rådmand i Ribe
						l		l	l			l			--->	Mette Kristiernsdatter, d. 1554
						l		l	l			l				--->	Kristiern Nielsen, købmand og borgmester i Varde
						l		l	l		--->	Lauritz Hansen Tancke, 1640-1702, præst i Haverslev
						l		l	l		l	Margrethe Jørgensdatter Møldrup, d. 1736
						l		l	l		l	l	Jørgen Jacobsen, præst i Vadum
						l		l	l		l	--->	Ida Christensdatter
						l		l	l	--->	Thøger Lassen Tancke, ca. 1693-1746, ejer af Høstemark og Vester Ladegård
						l		l	l	l	Karen Lauritsdatter Wraae, 1696-1771
						l		l	l	l	l	Lauritz Eriksen Wraae, ca. 1645-1716, Ejer af Estruplund
						l		l	l	l	--->	Else Eskildsdatter, ca. 1666-1729
						l		l	l	l		--->	Eskild Wivild, d. 1683, sognepræst i Wivild og Vejlby
						l		l	l	l			--->	Lauritz Sørensen Grenaa, 1590-1659, provst, præst i Wivild
						l		l	l	Peder Thøgersen Lassen, 1726-1781, ejer af Høstemark og Egense Kloster
						l		l	--->	Margrethe Grotum Werchmester, 1732-1804
						l		l		l		--->	Karsten Werchmester, d. 1638, købmand i ålborg
						l		l		l		l	Johanne van Ginckel, ca. 1600-1636
						l		l		l		l	l	Herman van Ginckel, d. 1605, købmand og rådmand i ålborg
						l		l		l		l	--->	Bente Frederiksdatter, d. 1628
						l		l		l		l		l		--->	Mikkel Hansen, d. efter 1562, købmand og borgmester i ålborg
						l		l		l		l		l	--->	Christen Mikkelsen, d. 1582, købmand og borgmester i ålborg
						l		l		l		l		l	l	Maren Turesdatter
						l		l		l		l		l	Frederik Christensen, d. 1616, borgmester i ålborg
						l		l		l		l		--->	Anne Munk, d. ca. 1602
						l		l		l		l			--->	Niels Munk, d. 1565, ejer af Hørne i Halland
						l		l		l		l				--->	Jens Munk, d. efter 1525, lavadelsmand, Blekinge
						l		l		l	--->	Herman Werchmester, 1628-1713, borgmester i ålborg
						l		l		l	l	Margrethe Grotum, 1657-1713
						l		l		l	l	l			--->	Johan Grote, ca. 1520-?, skomager i Rethen
						l		l		l	l	l			l	Anneche
						l		l		l	l	l		--->	Albert Grotum, ca. 1550-1607, wandbereiter i Hamburg
						l		l		l	l	l		l	Margrethe Sedeler
						l		l		l	l	l	--->	Albert Grotum d. yngre, ca. 1590-1643, wandbereiter
						l		l		l	l	l	l	Margrethe Hesterberg, d. ca. 1657
						l		l		l	l	l	Henrik Grotum, 1628 i Hamburg -1695, købmand i ålborg
						l		l		l	l	--->	Talke Thomasdatter Mumme
						l		l		l	l		l	Thomas Christensen Mumme, præst i Vester Brønderslev
						l		l		l	l		--->	Else Jacobsdatter Holm, 1591-1665
						l		l		l	l			l	--->	Jens Holm, borger i Viborg
						l		l		l	l			l	Jacob Jensen Holm, 1543-1609, Mag., biskob i ålborg
						l		l		l	l			--->	Else Pedersdatter 
						l		l		l	l				l																			l-->	Gorm -ca 940
						l		l		l	l				l																		l-->	Harald Blåtand ca 915-1/11 985
						l		l		l	l				l																		l	Gyrith NN ca 930
						l		l		l	l				l																	l-->	Svend Tveskæg 945-1014
						l		l		l	l				l																	l	Sigrid Storråde Tostesdotter 980 - 995
						l		l		l	l				l																l-->	Estrid Ulf Jarl
						l		l		l	l				l															l-->	Svend Estridsøn 1019-1074
						l		l		l	l				l														l-->	Erik Ejegod 1056-1103
						l		l		l	l				l													l-->	Knud Lavard 1096-1131
						l		l		l	l				l												l-->	Valdemar den Store 1131-1182
						l		l		l	l				l											l-->	Valdemar Sejr 1170-1241
						l		l		l	l				l										l-->	Christoffer I 1219-1259
						l		l		l	l				l									l-->	Erik Klipping 1249-1286
						l		l		l	l				l								-->	Christoffer II 1276-1332, Dansk konge, gravmæle i Sorø
						l		l		l	l				l								l	Euphemia af Pommern
						l		l		l	l				l							l-->	Erik Christoffersen d. 1340 i slaget ved Lohede, Dansk tronarving, Avnsbjerg
						l		l		l	l				l						l-->	Niels Eriksen Løvenbalk, 1377 Avnsbjerg
						l		l		l	l				l						l	Sophie Johannsdatter Rantzau
						l		l		l	l				l					l-->	Jens Nielsen Løwenbalk, 1360-1438, Landsdommer, ejer af Avnsbjerg og Odsgård, Adledes til Løwenbalk
						l		l		l	l				l				l-->	Mogens Jensen Løwenbalk, ?-1441 ved bondeoprøret, Ejer af Bjergskov Herregård, Lensmand på Asmild
						l		l		l	l				l			l-->	Laurids Mogensen Løwenbalk ca1430-1500, Ejer af Tjele Hovedgård, Lensmand på Mors
						l		l		l	l				l			l	Anna Joachimsdatter Flemming
						l		l		l	l				l		--->	Jens Løwenbalk, (Genganger hos Lone Heering, se ovenfor) 
						l		l		l	l				l		l	Helene Pedersdatter Munk 
						l		l		l	l				l	--->	Thøger Jensen, d. 1538, "Broder Thøger" præst i Viborg(se ovenfor*)
						l		l		l	l				l	l	Anna Pedersdatter 
						l		l		l	l				l	Peder Thøgersen, 1532-1594, Biskop i Viborg 
						l		l		l	l				--->	Margrethe Jensdatter, d. 1602
						l		l		l	l					l	Jens Hansen, 1. lutherske præst i Viborg domkirke
						l		l		l	l					--->	Maren Knudsdatter
						l		l		l	Karsten Werchmester, 1681-1732, Købmand i ålborg
						l		l		--->	Helvig Bruun, 1707-1770
						l		l			l		--->	Peder Nielsen Boesen, 1600-1649, købmand i ålborg
						l		l			l		l	Johanne Urbansdatter Brunow, 1619-1665
						l		l			l		l	l		--->	Urban Gjedsmann, d. 1569, Feldbereder
						l		l			l		l	l	--->	Jacob Gjedsmann, d. 1584, Feldbereder, borger i ålborg
						l		l			l		l	l	Urban Jacobsen Gjedsmann, d. 1653, Feldbereder
						l		l			l		l	--->	Maren Jørgensdatter, d. 1645
						l		l			l	--->	Urban Pedersen Bruun, 1647-1695, præst i Tømmerby og Lild
						l		l			l	l	Helvig Jacobsdatter Poulsen, d. 1727
						l		l			l	l	l	Jacob Poulsen, d. 1677, mag. provst, Vor Frue Kirke i ålborg
						l		l			l	l	--->	Else Ringkøbing
						l		l			l	l		--->	Anders Andersen Ringkøbing, sognepræst v. Holmens kirke, biskop i ålborg
						l		l			l	Peder Urbansen Bruun, 1675-1737, præst i Ferslev
						l		l			--->	Maren Lauridsdatter Tancke Wandel, 1671-1753
						l		l				l	Lauritz Hansen Tancke Wandel, 1671-1753
						l		l				--->	Karen Nielsdatter, d. 1686
						l	--->	Severin Peter Vincentz Segelcke, 1784-1840, Skudehandler i Lønstrup
						l	l	Kirstine Margrethe Bertelsdatter Engesgaard, 1788-1818
						l	l	l	--->	Christen Clemmensen i Engesgaard, Blokhus
						l	l	l	l	Kirsten Lauridsdatter
						l	l	l	l	--->	Lars Sørensen i Farup
						l	l	l	Bertel Christensen Engesgaard, 1741-1815
						l	l	--->	Kirstine Lauritzdatter, 1743-1801
						l	l		l	Lars Nielsen "Skrædder", d. 1785, skipper i Blokhus
						l	l		--->	Margrethe Jensdatter Uttrup, 1710-?
						l	l			l	Jens Andersen Uttrup, 1659-1720, Skrædder og kroejer
						l	l			--->	Marie Nielsdatter Børglum, 1673-?
						l	l				l	Niels Poulsen, d. 1693, V. Borup, ejer af Overklit
						l	l				--->	Maren Knudsdatter
						l	l					--->	Knud Christensen, Drustrup, Saltum, Herredsfoged
						l	Axel Rosenkrantz Segelcke, f. 31/7 1814 i Maarup, d. 5/8 1881
						--->	Henriette Petrea Amalia Ifversen, f. 12/3 1821, d. 23/8 1889
							l					--->	Christen Pedersen, skrædder i Slagelse
							l					l	Birgitte Nielsdatter, ca. 1633-1698
							l					l	--->	Niels Iversen Aarøe
							l				--->	Niels Christensen Ifversen Aarøe, 1656-1726, præst i Tolstrup
							l				l	Anne Pedersdatter Brøndlund, 1654-1694
							l				l	l	Peder Andersen Randers, ca. 1613-1668, præst i ø. Brønderslev
							l				l	--->	Johanne Laursdatter, ca. 1624-1698
							l				l		l	--->	Laurids Laursen, d. 1621, præst i ø. Brønderslev	
							l				l		l	l	Karen Jensdatter, d. 1645	
							l				l		l	l	l	--->	Peder Jensen, ejer af Burholt, ø. Brønderslev 		
							l				l		l	l	l	l	Anne Nielsdatter Mørk, Kjølskegård 		
							l				l		l	l	l	Jens Pedersen, d. 1615 på Burholt, Ejer af V. Hæbelstrup		
							l				l		l	l	--->	Kirsten Hansdatter Mørk af Saltumgård		
							l				l		l	l		l	--->	Lars Mørk, d. ca. 1534, Saltumgård 		
							l				l		l	l		l	Hans Laursen Mørk, Saltumgård, Herredsfoged 		
							l				l		l	l		--->	Bodil Laursdatter 		
							l				l		l	Laurids Laursen, d. 1629, præst i ø. Brønderslev	
							l				l		--->	Birgitte Andersdatter Kjærulf, d. ca. 1666
							l				l			l				--->	Anders Andersen Kjærulf, boede 1448 i fogedgården i Vadum sogn, ø. Halne
							l				l			l			--->	Anders Andersen Kjærulf, Herredsfoged, øster Halne
							l				l			l			l	Else Vognsdatter
							l				l			l		--->	Jens Andersen Kjærulf i Halne
							l				l			l	--->	Anders Skriver, d. 1598, tingskriver og herredsfoged
							l				l			l	l	Anna Andersdatter Kjærulf, d. 1625 
							l				l			l	l	l			--->	Anders Ulff, fik tilnavnet Kjærulf, levede i 1420 
							l				l			l	l	l		--->	Anders Andersen Kjærulf, boede 1448 i fogedgården i Vadum sogn, ø. Halne 
							l				l			l	l	l	--->	Jens Andersen Kjærulf, Kornumgård 
							l				l			l	l	l	l	N.N. Hansdatter 
							l				l			l	l	l	Anders Jensen Kjærulf, Kornumgård, V. Brønderslev 
							l				l			l	l	--->	N.N. Pedersdatter 
							l				l			l	l		l	Peder Jensen, ejer af Burholt, ø. Brønderslev 
							l				l			l	l		--->	Anne Nielsdatter Mørk, Kjølskegård 
							l				l			l	Anders Andersen Kjærulf, d. 1640 i V. Brønderslev, ridefoged
							l				l			--->	Else Laursdatter
							l			--->	Peder Ifversen, 1687-1729, Ridefoged v. Birkelse, forpagter af Hammelmose
							l			l	Anna Hegelund Kjærulf, 1692-1776
							l			l	l	--->	Thomas Christensen Smed, d. 1670, Broforpagter, kirkeværge, Nørre Sundby
							l			l	l	l	Gertrud Pedersdatter Kjærulf, 1623-1693
							l			l	l	l	l	--->	Jørgen Jørgensen, østbjerg
							l			l	l	l	l	l	Else Pedersdatter Kjærulf, d. ca. 1600
							l			l	l	l	l	l	l		--->	Anders Andersen Kjærulf, boede 1448 i fogedgården i Vadum sogn, ø. Halne
							l			l	l	l	l	l	l	--->	Anders Andersen Kjærulf, Herredsfoged, øster Halne
							l			l	l	l	l	l	l	l	Else Vognsdatter
							l			l	l	l	l	l	l	Peder Andersen Kjærulf, øster Halne, Herredsfoged
							l			l	l	l	l	l	--->	Karen Berthelsdatter, Vesterbæk
							l			l	l	l	l	Peder Jørgensen Kjærulf, ca. 1578-1659, Agdrup
							l			l	l	l	--->	Maren Pedersdatter ca. 1595-1659
							l			l	l	l		l	Peder Jensen Mørk fra Røgelhede
							l			l	l	l		--->	Gertrud Sørensdatter Kjærulf, d. før 1651
							l			l	l	l			l	Søren Christensen, øster Halne
							l			l	l	l			--->	Else Andersdatter Kjærulf, d. 1631
							l			l	l	l				l	--->	Anders Andersen Kjærulf, Herredsfoged, øster Halne
							l			l	l	l				l	l	Else Vognsdatter
							l			l	l	l				l	Anders Andersen Kjærulf, boende i fogedgården, ø. Halne
							l			l	l	l				--->	Maren Berthelsdatter Vesterbæk
							l			l	l	Peder Thomsen Kjærulf, 1661-1717, ejer af Hvilshøjgård, forpagter af Hjermitslevgård
							l			l	--->	Margrethe Henriksdatter Hemmer, 1672-1756
							l			l		l	--->	Morten Jensen, d. 1646, rådmand i ålborg
							l			l		l	l	Margrethe Henriksdatter de Hemmer Kock
							l			l		l	l	l	Henrik Kock, d. 1643, købmand i ålborg
							l			l		l	l	--->	Anne de Hemmer, ca. 1590-1644
							l			l		l	l		--->	Henrik de Hemmer, d. 1591, købmand, indvandret fra Holland
							l			l		l	Henrik de Hemmer Mortenssen, 1644-1674, forpagter på Knudseje
							l			l		--->	Anne Hegelund Jespersdatter Haugaard, ca. 1650-1716
							l			l			l	Jesper Pedersen, ca. 1600-1680, Ejer af Hovgård i åby, ridefoged på Birkelse
							l			l			--->	Karen Hansdatter
							l			l				l	Hans Christensen Skriver, d. 1626, Rådmand og vinhandler i Viborg
							l			l				--->	Ane Pedersdatter Hegelund, d. 1629
							l			l					l	--->	Christen Hegelund, borger i Viborg
							l			l					l	Peder Christensen Hegelund, d. 1589, borgmester i Viborg
							l			l					--->	Karen Pedersdatter Trane
							l			l						--->	Peder Jensen Trane, borgmester i Viborg
							l		--->	Peder Ifversen, 1725-1790, Cand. Teol. Ejer af Burholt, ø. Brønderslev
							l		l	Karen Pedersdatter Bast, 1729-1786
							l		l	l	Peder Clemmensen, d. 1701, Skudehandler i V. Torup
							l		l	--->	Dorthe Frederiksdatter Bast, 1700-1774
							l		l		l	Frederik Bast, d. 1755,  Visitør i Arendal, Norge
							l		l		--->	Dorthe Justdatter Wolf, 1674-1746
							l		l			l	--->	Jacob Justsen Wolf, Gæstgiver i Lillesand
							l		l			l	l	Agnethe Larsdatter, "Nørholmen"
							l		l			l	Just Jacobsen Wolf, 1634-1711, Borger i Kristiania
							l		l			--->	Dorthe Christensdatter Torup, ca. 1631-1708
							l		l				l		--->	Jens Thomsen
							l		l				l	--->	Lars Jensen, levende i 1621
							l		l				l	l	Dorte Pedersdatter
							l		l				--->	Christen Larsen, Vester Torup, levende i 1634
							l	--->	Peder Ifversen, 1766-1810, politibetjent i Hjørring, stud. teol., forhv. gårdejer
							l	l	Sophie Christine Henningsen, 1775-1862
							l	l	l	Johan Henningsen, Asdal
							l	l	--->	Johanne Christensdatter
							l	Carl Johs. Ifversen, 1797-1856, købmand i Hjørring
							--->	Inger Marie Sørensdatter Bjerregaard, 1796-1836
								l	Søren Nielsen Bjerregaard, ca. 1765-1825, træskomager i Hjørring
								l--->	Anna Marie Nielsdatter, ca. 1772-1842